FLN’den Harkilere mektup | 1960

Harkiler, FLN’ye (Front de Libération Nationale, Ulusal Kurtuluş Cephesi, Cezayir) karşı Fransızların yanında savaşan Cezayirlilerdi.  Kendi kardeşlerine karşı savaşan binlerce Harki savaş sırasında hain olarak öldü.  Fransızlar geri çekilme kararı aldıklarında Harkileri Cezayir’de bıraktılar ve geride kalanlar FLN tarafından cezalandırıldı.


Geleneğine sadık sömürgeci Fransa, çocuklarının canını bağışlıyor ve her zamanki gibi tahakkümü altında tutmak istediği halklara karşı açtığı savaşlarda yabancıların kanını kullanıyor.

FLN’nin Fransa Federasyonu, Fransız hükümetinin çeşitli manevralarına düzenli olarak karşı koydu. Nihai birliğini gerçekleştirip pekiştirince Cezayir Göçüne yönelik tüm provokasyonlara başarıyla karşılık verdi.

Bilmeden failleri olduğunuz operasyonlar karşısında düşman ajanlarını zararsız hale getirmek için geçmişte kullanmak zorunda kaldığımız yöntemlerin aynısını kullanarak tepki verebiliriz; hainlere, muhbirlere vb. yaptığımız gibi… O zaman Fransız basını, “Cezayirliler arasında bir hesaplaşma” iddiasını öne sürecek ve bu saflarımızdaki bölünmenin ve kaderimizi kendi elimize almaktaki acizliğimizin kanıtı olacaktır. 

Fransa’daki göçmen yurttaşlarımızın güvenliğinden sorumlu olan FLN Fransa Federasyonu, bu güvenliği tehdit eden herhangi bir saldırıya müsamaha göstermemekle birlikte, düşmanın oyununu oynamaktan nasıl kaçınacağını bilir.


HARKİLER!

MAVİ BERELİLER![1]

“TAKVİYE POLİS GÜCÜ” MENSUPLARI!

Hangi koşullar altında gönüllü askerliğe zorlandığınızı ya da sürüklendiğinizi biliyoruz.

Sizi yurttaşlarınızın darbeleriyle ölme riskine kasten maruz bırakanların ne tür katakullilere, baskılara ve şantajlara başvurduğunu biliyoruz.

Kendinize hemen şu soruyu sormalısınız: ÖYLEYSE NE İÇİN ÖLDÜNÜZ?

Çünkü siz, babalarınıza ve kardeşlerinize işkence edenlerin, onları katledenlerin , annelerinize ve kız kardeşlerinize merhametsiz davranan ve tecavüz edenlerin, köylerinizi ateşe verenlerin ve bombalayanların, SON ALTI YILDIR insanlara karşı barbarca bir savaş yürütenlerin KURBANLARISINIZ!

Böylelikle sömürge sisteminin sizi, neden ve nasıl kendi aşağılık siyasetinin aleti haline getirdiğini; neden ve nasıl kendi toplumunuzdan sürgün edilen paryalar haline getirdiğini anlayacaksınız.

Fransız sömürgeciliğinin buldogları olmak için doğmadınız.

Özünüzü inkar edemezsiniz; sizin yeriniz kardeşlerinizin yanıdır.


HARKİLER!

MAVİ BERELİLER!

“TAKVİYE POLİS GÜCÜ” MENSUPLARI!

Sömürgecilik sendeliyor, yenilmek üzere! Cezayir’in kaderinin sorumluları olarak yurtsever savaşçıları muhatap almak zorunda kalıyor.  

Yarın SİZİ YÜZÜSTÜ BIRAKACAK, tıpkı Vietnam’da, Tunus’ta ve Fas’ta kullandıklarını yüzüstü bıraktığı gibi.

Yarın, adi bir Glaoui’den[2] daha değerli olmayacaksınız.

Düşündüğünüzden daha kısa bir süre içerisinde halkına dönecek bir Cezayir’de size ne olacak?

Her Cezayirlinin önünde tek bir yol çizilidir: Onurun ve haysiyetin yolu.

Kararınızı verin!

ÇOK GEÇ OLMADAN CEZAYİR DEVRİMİNİN SAFLARINA KATILIN!

Paris

14 Temmuz 1960


[1] Fransız polisi kastediliyor. –ç.n.

[2] Faslı etkileyici siyasi figür.

Kaynak: https://www.marxists.org/history/algeria/1960/harkis.htm

Çeviren: Meral Alankuş